Raigo Neudorf

* Maksuamet peatab pensioniraha ministri määrusest tulenevalt

* Hetkel pole teada, kui paljude inimeste raha maksuametis kinni on

Tööandja sajakroonine sotsiaalmaksuvõlg on piisav põhjus, et pensioni II samba ehk kohustusliku kogumispensioniga liitunud inimese raha ei jõua tema pensionikontole, vaid jääb toppama maksuametisse, kuni tööandja võla likvideerib.

“Tõepoolest, kui tööandjal on maksuameti ees kasvõi sajakroonine võlgnevus, ei saa maksuamet inimeste kohustusliku kogumispensioni raha Eesti Väärtpaberikeskusele edastada,” ütles maksuameti peadirektori asetäitja Kaja Tamm.

Tema sõnul seisab see senikaua, kuni tööandja pole oma võlgnevust likvideerinud. Laekunud raha maksuameti kontol aga ei teeni intressi.

Maksuamet kuritarvitab olukorda. “Praegu kuritarvitab maksuamet mu meelest olukorda täielikult. Ta kasutab töötajaid ära, et distsiplineerida tööandjaid sotsiaalmaksu maksma,” ütles Guido (nimi muudetud), kelle pensionikontole pole tööandja võlgnevuse tõttu raha jõudnud. “Kuidas see saab nii olla, et maksuamet võtab minu raha ära, kuna tööandjal on näiteks 200-kroonine sotsiaalmaksu võlg? Kuidas on minu raha sellega seotud, miks mind selles ära kasutatakse?”

II sambaga liitunud pettunud kliendi sõnul see ajab teda tigedaks see, et teise samba lansseerimisel polnud kusagil sellest juttu. “Pööraku tööandja vastu, mitte minu vastu,” ütles Guido.

Kaja Tamme sõnul ei saa maksuamet teisiti käituda. “Maksuamet peab nii talitama, kuna vastav kord on paika pandud rahandusministri määrusega,” selgitas Tamm.

Samas ei osanud ta öelda, kui palju on neid inimesi, kellel tööandja võlgnevuse tõttu pensioniraha maksuametis seisab ning kui suure summaga tegu võib olla. “Selle väljaselgitamine võtab aega,” lisas ta.

EVK-l puuduvad andmed. Ka Eesti Väärtpaberikeskuse turunduse ja avalike suhete osakonna juhataja Eva Palu ütles, et väärtpaberikeskusel pole andmeid selle kohta, kui palju võiks olla neid inimesi, kellele tööandja sotsiaalmaksuvõla tõttu pole pensionikontole raha laekunud. “Need andmed on ainult maksuametil,” ütles Palu.

Tamme sõnul peab ettevõtte deklaratsioon vastama kehtestatud nõuetele. Vastasel juhul
ei edasta maksuamet pensioniraha. Tamm ütles, et kuni 1. jaanuarini pidid töötajad tööandjat teavitama II sambaga liitumisest ise, ent alates 1. jaanuarist peab töötajate II sambaga liitumist kontrollima tööandja.

Läinud aasta septembris teatas maksuamet, et kõige levinumad vead deklaratsioonide esitamisel on makse summa valearvestus (639 deklaratsioonis 6387 isiku puhul) ja vale või puuduv isikukood (408 deklaratsioonis 7035 isiku puhul). Seda ainuüksi pärast esimest liitumisperioodi.

Lisaks sellele jäi edasi kandmata 180 000 krooni, kuna maksu kinnipidajal ehk tööandjal oli vaatamata korrektsele deklaratsioonile maksuvõlg näiteks sotsiaalmaksu või kogumispensioni makse osas.