Emapalka ette valmistavate ametnike seas ringleb idee muuta 12-kuulise palga saamise eeltingimuseks see, et paar kuud oleks ema asemel lapsega kodus isa.

Sotsiaalminister Marko Pomerantsi sõnul hakkab emapalk seniste plaanide kohaselt koosnema kahest osast - praegugi olemasolevast 140-päevasest sünnitushüvitisest, millele järgneks 8 kuu pikkune emapalga periood.

Pere ise valib

«Pärast esimest 140 päeva võiks perel olla õigus valida, kas koju jääb ja palka hakkab saama ema või isa,» kirjeldas Pomerants oma alluvate ideed. «Teiseks on kaalumisel ka võimalus, et isale võiks minimaalselt kahekuulise kodusoleku teha suisa kohustuslikuks, kui pere soovib palka saada kõigi 12 kuu eest.»

Kui isa kaheks kuuks koju ei jää, saaks ema sel juhul palka vaid 10 kuu eest. Isa osalemine oleks aastase palga saamise eeltingimuseks.

«Selline variant on kasutusel Rootsis, see tähtsustaks isa rolli lapse kasvatamisel,» kõneles Pomerants. Tema sõnul jääksid isa kodusolemise kuud eeldatavasti aastase palgaperioodi lõppu.

Praegu on isal õigus olla ema sünnitus- ja raseduspuhkuse ajal kodus 14 päeva, mille eest riik maksab talle kompensatsiooni 66 krooni päevas. Pomerantsi andmetel kasutab seda võimalust 1000-1200 värsket isa ehk 10% peredest.

Pomerants kinnitas, et praeguste plaanide kohaselt hakkaks emapalk kehtima kõigile peredele, kellel on seaduse jõustumise hetkel alla aasta vanune laps, kaasa arvatud adopteeritud laps. Emapalga saamise ajaks kaoks ära 600-kroonine lapsehooldustasu, kuid säiliks 150-kroonine lapsetoetus.

Sõltub sissetulekust

Emapalka makstaks emadele nende senise sissetuleku järgi, kuid võimalik, et mitte 100 protsendi ulatuses. Sissetulekuta emad saaksid emapalka alampalga alusel. Isade «isapalk» arvutataks kodus olemise ajaks nende, mitte emade palga alusel.

Emapalgale kuluks umbes 400 miljonit krooni aastas.

«Kui lapsi hakkab juurde tulema, läheb see loomulikult kallimaks. Kuid seda me ju tahamegi,» sõnas Pomerants.

Minister ütles end lootvat, et poliitiline otsus emapalga lõpliku vormi osas sünnib juba mais. «Praegu on tegu vaid esialgsete ideedega,» sõnas ta.


jälle isa vastas teemale: #27448 17 aastat 11 kuud tagasi
Kuidas härrased seal siis käsivad? Soovitatud on ju võimalikult kaua anda lapsele rinda, vähemalt aasta. Kas issid peaksid siis ka tissi andma või. Pealegi on see tobe, sest lastele kulub raha suuremana hoopis rohkem. Kui palju vajab seda aga imik? Seadusi teevad kas lastetud või idioodid.Kui naine käib nädalaste süklitega tööl kodust kaugel peak ta lapse kes on aastane jätma koju, sest muidu ei tuleks rahadega lihtsalt välja.
Ann vastas teemale: #18424 20 aastat 8 kuud tagasi
Õnneks see variant vist ei lähe läbi.
Kristile - loogiline oleks kui see oleks võimalus (kui isa tahab võib lapsega koju jääda). Kuid antud artiklis tahetakse see teha kohustuslikuks, mis on täiesti absurdne.
kristi vastas teemale: #18420 20 aastat 8 kuud tagasi
Kahjuks igal naisel ei tule rinnapiima. Lihtsalt on antud peredele võimalus valida ja isale lapsega tegelemiseks aega. Isa võib ju viimastel kuudel koju jääda ja ega kõigil emadel 11 kuud ka rinnapiima ei jagu. Ära ole nii vaenulik, see pole ju kohustus vaid võimalus peredele kellele see kasuks tuleb.
marju vastas teemale: #18419 20 aastat 8 kuud tagasi
Lastele soovitatakse anda vähemalt aasta rinnapiima. Ei tea kuidas isad sellega toime tulevad. Aga kui teeme selle neile kohustuslikuks, küll nad siis peavad tulema. Emad ei saa ju sörkida töö kõrvalt iga päev last toitma.
Kaidi vastas teemale: #18031 20 aastat 10 kuud tagasi
Minu meelest pole selle koha pealt enne mingit kindlust, kui seadus emapalga maksmiseks on vastu võetud. Vastuvõtmine ilmselt enne sügist ei toimu.
kati vastas teemale: #18010 20 aastat 10 kuud tagasi
Kas see on nüüd kindel fakt?
Emapalka makstaks emadele nende senise sissetuleku järgi, kuid võimalik, et mitte 100 protsendi ulatuses. Sissetulekuta emad saaksid emapalka alampalga alusel. Isade «isapalk» arvutataks kodus olemise ajaks nende, mitte emade palga alusel.
Minu beebi sünnib detsembri keskel, kas mul on siis võimalik emapalka saada või ei järgmisel aastal? Kuidas seda taotlema peab?
Anne vastas teemale: #17938 20 aastat 10 kuud tagasi
Täielik absurdsus oleks seada emapalga saamise tingimuseks kohustus isal koju jääda. See peaks siiski olema pere valik. \"Mujal on teeme meie ka nii - Aafrikas kasvatatakse banaane, hakkame meie ka kasvatama\".