Ä P

Raadio Vaba Euroopa teatel on Eesti ametiühingud eesotsas esimehe Kadi Pärnitsaga taas päevakorda tõstnud üleriigilise ja ettevõtjatele kohustusliku palgaleppe sõlmimise idee. Tööandjatele esitatud ettepaneku kohaselt kohustuvad ettevõtjad järgmise aasta algusest tõstma kõigi alla 10 000 krooni suurust kuupalka teenivate töötajate töötasu 10%. Palgatõus ei laieneks riigiteenistujatele.

Äripäeva hinnangul on ametiühingute nõudmine utoopiline. Tagasihoidlik tarbijahinnaindeksi kasv toob kaasa palgatõusu pidurdumise ja mitmed tööstussektorid on sunnitud hoopis tööjõukulusid vähendama.

Majandussektorite võimalused palgatõusuks on erinevad. Tänu Hansapanga poolt osadele töötajatele makstud boonustele suurenes I kvartalis finantsvahenduse keskmine palk eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 30%. Samuti on viimastel kvartalitel kiiresti tõusnud palgad kinnisvaravahenduses ja kaubanduses. Samal perioodil langes aga kalanduses kuupalk 13,6%.

Keerulises olukorras on rõiva- ja kergetööstusettevõtted ning mõned toiduainetööstuse allharud. Põhjuseks eksporditurgude kehv konjunktuur ja siseturul tihenenud konkurents. Kui järgmisel aastal seadustatakse, et madalama palgaga töötajate töötasu peab suurenema 10%, toob see kaasa pankrotilaine või töötajate koondamise. Kadi Pärnits on andnud mõista, et ametiühing on valmis minema kompromissile ja arvestama sektori eripärasid.

“Ettevõtted on erinevad – osadel on palkade tõstmiseks ressurss olemas, osadel mitte. Kuid väga suur hulk ettevõtjaid ei taha seda ressurssi inimeste palkades kasutada,” lausus Pärnits raadiole Vaba Euroopa antud intervjuus. Pärnitsa selgitusi lugedes tekib kohe küsimus, et kuidas määratakse kindlaks need ettevõtted, kellele tehakse erand ja kellele üleriigiline palgakokkulepe ei laiene? Ja miks peab palk tõusma just 10%?

Üks võimalik seletus võib olla selles, et viimastel aastatel on keskmine palk Eestis kasvanud 10% tempos. Samal ajal on erinevates uurimustes korduvalt juhitud tähelepanu, et Eesti palgakasv ületab tootlikkuse kasvu ehk on olnud liiga kiire.

Ametiühingud väidavad, et palgatõusuks pakutav 10% on arvutatud inflatsiooni ja majanduskasvu baasil. Viimastel kvartalitel on aga inflatsioonitempo märgatavalt alanenud. Mais oli aastane hinnatõus 0,6%. Võrreldes aga aprilliga THI koguni langes 0,3%. Ametiühingute loogikat järgides tuleks sektorites, kus hinnad on langenud, palka alandada. Seda töövõtjad muidugi ei toeta. Ametiühingute idee puuduseks on veel see, et palka soovitakse tõsta võrdselt ja ühel ajal kõigil töötajatel. Ettevõtja saab palka tõsta ikkagi siis, kui tema ettevõtte majandusnäitajad paranevad ja ainult nendel töötajatel, kelle töötulemused on paranenud.

Ametiühingute ettepanekule on aga olemas palju parem alternatiiv. Kuna üldine hinnatõus on aeglustunud ja see paneb pidurid palgatõusule, siis on praegu õige aeg alandada üksikisiku maksukoormust. Selle sammuga suurendab riik inimeste reaalseid sissetulekuid.

Äripäev
10.06.03