Ülo Toomsalu

Eesti Ametiühingute Keskliidu taotlus tõsta erafirmade töötajate palka kümne protsendi võrra toob tööandjate hinnangul kaasa koondamislaine.

Peale taotluse tõsta alampalk järgmisest aastast 2600 kroonini teeb keskliit ettepaneku tõsta ka eraettevõtetes kuus alla 10 000 krooni teenivate töötajate palka kümne protsendi võrra, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ametiühingute keskliidu sotsiaalsekretäri Harri Taliga sõnul pakuti palgatõus esimest korda välja mullu septembris, aga see lükkus edasi kalendriaasta peale tehtud eelarvete tõttu. “Kuigi Eestis pole sedalaadi kokkuleppeid sõlmitud, on need arenenud riikides tavalised,” lausus Taliga.

“Kõik töötajad peaksid osa saama majanduskasvust ja ühiskonna rikkuse suurenemisest, sest väärtusi luuakse tööga,” lisas ta. “Tööandjate jaoks aitaks see parandada töötajate motivatsiooni, suurendaks tarbimist ja aitaks vähendada põhjendamatult suuri palgaerinevusi.”

Eesti Tööandjate Keskliidu tegevdirektori asetäitja Tarmo Kriis märkis, et ametlikult sellist ettepanekut veel esitatud pole. “Selle ettepaneku läbiviimine on ebatõenäoline, ettevõtjate hinnangul rikuks see tööturu paindlikkust. Ettevõtted on erinevad, kõike ei saa lüüa ühe lauaga,” ütles ta.

Tööandjate hinnangul tooks ühe puuga löömine kõikides ettevõtetes kaasa uued koondamised ja vähendaks investeeringuid tehnoloogiasse ja koolitusse.

Viru Kalatööstuse juhi Agu Laanemetsa hinnangul pole uus administratiivne regulatsioon mitte kaigas, vaid palk kalatööstuse kodaratesse. “Ma ei vaidle vastu, et palku peaks tõstma, aga see ei ole väga hea mõte niimoodi pika puuga panna,” märkis ta. “Võib ju tõsta, aga peab mõtlema, mis see kaasa toob. Isiklikult tekitab see kiusatuse veelgi vähendada töötajate arvu.”