Aivar Hundimägi

Töötajate vallandamiskaitse vähenemine ja tööle ennistamise sisuline kadumine on Keskerakonna hinnangul uue töölepinguseaduse eelnõu suurim puudus.

Uue töölepinguseaduse eelnõu kohaselt kaob töötajal õigus töökohta tagasi saada ka sel juhul, kui tööandja on töötaja vallandanud ebaseaduslikult. Tööle ennistamine on asendatud hüvitisega, mille alampiiriks on kahe ja ülempiiriks kuue kuu töötasu, kirjutab keskerakondlasest Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus homse Äripäeva arvamusküljel ilmuvas kommentaaris.

Sisuliselt soovitakse seadustada võimalus, kus tööandjal ongi kasulikum ja lihtsam töötaja ebaseaduslikult lahti lasta, kui maksta suuri koondamishüvitisi. Seadustame olukorra, kus töötaja peab vaikides vastu võtma ümbrikupalga ja kus ta ei julge piiksudagi ohutusnõuete puudulikkuse või ületundide eest, sest vastasel juhul kaotab ta töökoha.

Tööle ennistatakse vaid juhul, kui ülemus on sellega päri või kui tegemist on töövõtjate esindaja – usaldusisiku või ametiühingu juhatuse esimehega. On, mõistagi, kiiduväärt, et ametiühingute keskliit suutis tööandjatega kokku leppida trahvides töölepingu ebaseadusliku lõpetamise eest, ent olgem ausad, trahviraha ehk sisuliselt topelt koondamishüvitis, ei asenda töökohta, väidab Marika Tuus.