Kristel Kossar, toimetaja

Tööandja pankroti tõttu töötajad siiski palgata ei jää - kolmekordse kuupalga suurune maksejõuetushüvitis aitab rahalistest raskustest üle.


Pankrotistunud uudiseagentuuri ETA endist töötajat Malle Jürvest ja tema kolleege tabas teade ettevõtte pankrotist ootamatult 2003. aasta alguses. «Firma juht lasi meil uue aasta vastu võtta teadmises, et häda pole midagi,» rääkis Jürves. «Ometi on just uusaasta selline aeg, kus kulutused suured ning inimesed ootavad palka.»

Kuigi veel nädala eest oli olnud juttu uutest omanikest, kes uppuva meedialaeva päästma pidid, saabus möödunud aasta jaanuari lõpus sõnum firma maksejõuetusest. Malle Jürvesel jäi saamata detsembri ja jaanuari palk, kuid tema sõnul oli ka kolleege, kes juba hulk aega enne seda vähem palka said. «See oli väga raske aeg,» meenutab Jürves. «Inimesed laenasid raha, et kuidagi läbi ajada.»

Jurist aitas

Kolleegidega arutati, mida ette võtta - ajakirjanike liidu liikmena sai Jürves kaaskannatajatele pakkuda TALO juristi abi, kes õpetas pankrotistunud firma töötajaid enda eest seisma. Töötajate töösuhe lõpetati tööandja maksejõuetuse tõttu, mingid muud lepingu lõpetamise variandid kõne alla ei tulnud.

Niipea kui vajalikud formaalsused täidetud, said töötajad võrdlemisi ruttu hüvitise kätte - kolmekordse keskmise oma kuupalgast, maksud maha arvestatud. «Inimestel oli vähemasti kindlus, et mingit raha nad saavad,» rääkis Jürves. «Kui sul ikka midagi pole, on ka tööd otsida väga raske.»

Jürvese sõnul ei pruugi eemalt vaatajad pankrotistunud firma töötajate olukorda alati mõista. «Alles siis, kui oled ise samas olukorras olnud, suudad mõista teisi inimesi, kes on pidanud firma pankroti läbi elama,» sõnas ta.

Malle Jürvesel kulus uue töökoha saamiseks vaevalt kuu aega, pärast konkursi läbimist sai temast Tallinna Tehnikakõrgkooli avalike suhete juht. «Olen oma tööga rahul ja minuga ollakse rahul,» tunneb tegus naisterahvas heameelt.

Päästab võlgadest

Töötukassa maksis enne lihavõtteid pankrotistunud puidufirma AS Scanforesti 214 töötajale hüvitisena välja pea 3,3 miljonit krooni firma maksejõuetuse hüvitist, mis on seni suurim välja makstud hüvitis.

Scanforesti endise tõstukijuhi Vassili Kägo sõnul päästab kindlustushüvitis ta võlgadest, mis firma pankroti tõttu tekkisid. «Tuli võlgu võtta, kuna alates detsembrist pole ma firmalt mitte sentigi saanud,» rääkis mees. «Ei jõudnud aastatki seal töötada, kui kuulutati välja pankrot.»

Viimase palga Scanforestist sai tõstukijuht novembri eest, pärast püüdis end ja oma peret juhuslike tööotstega elatada. Pankrotistunud puidufirma töötingimused olid tõstukijuhi hinnangul head, kuid detsembris tuli töölistel koju jääda.

«Lubati teatada, millal taas tööle hakkame,» jutustas Kägo. «Aga siis helistati, et on pankrot ja tuleb tööraamatute järele tulla.»

Kuigi katseajaga tööl olnud Vassili Kägo sai palgaraha kuus 3000 krooni, loodab ta, et pärast võlgade tasumist jääb muist üle ning pereisa saab lapselegi midagi ilusat osta. Siiski ei tunne endine tõstukijuht firma bosside vastu vimma ega murra pead pankroti põhjuste üle. «Eks juhtub kõikjal,» arvab mees.

Töö jätkub

Kägo ning üheksa tema endist Scanforesti kolleegi leidsid uue töökoha ühes teises Rakvere mööblitsehhis. Kägo kinnitusel uues ametis tööd jätkub. «Esimese üheksa päevaga olen juba 1600 krooni teeninud,» on ta asjade käiguga rahul.

Scanforesti pankrotihalduri Reet Relviku sõnul olid Scanforesti endised töötajad tõepoolest väga raskes majanduslikus seisus, kuna paljudele oli palk kuid välja maksmata. «Inimesed olid mitu kuud praktiliselt ilma rahata,» möönis pankrotihaldur.

Nüüdseks on enamik töötajaid maksejõuetuse hüvitise kätte saanud. Pankrotihalduri sõnul jätkab ettevõte ka osaliselt tööd, nii saab osa töötajaid seal endiselt jätkata. «Üle 40 inimese on meil uuesti tööl ning osa on leidnud töö mujal,» rääkis pankrotihaldur.