Marta Traks, e EURES Eesti juhtivspetsialist

Lootus välismaal tööd saada ei pruugi alati täituda, sest majandusolukord on mujalgi nigel. Praegu on suurem lootus piiri taga tööd leida IT-spetsialistil, kokal, hotelliteenindajal, mehaanikul, inseneril, metallitöötlejal ja haiglapersonalil. Näpunäiteid, mida välismaale tööle minnes silmas pidada, jagas Eve Kruusele EURES Eesti juhtivspetsialist Marta Traks.

1. Enne välismaale tööle suundumist koguge infot tingimuste kohta

Tutvuge põhjalikult konkreetse riigi elamis- ja töötingimustega. Asjakohast infot saab EURESe kodulehelt aadressil www.eures.ee. Sealt leiate ka kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide tööseadused, samuti nõuandeid, kuhu ja kelle poole pöörduda probleemide korral. Väga põhjalikult on selgitatud, kuidas ühes või teises riigis käib tööle võtmine.
Infot, millist tööjõudu kusagil vajatakse, leiate EURESe Euroopa portaalist http://eures.europa.eu.

Seal on üleval ka info kõikide Euroopa Liidu riikide tööpakkumistest koos tööandjate otsekontaktidega.

Kui saate Eestis töötuskindlustushüvitist, siis välismaale tööd otsima minnes on teil õigus sellele hüvitisele veel kolm kuud. Peate pöörduma tööturuametisse ja teavitama oma konsultanti kavatsusest välismaal tööd otsida. Teile väljastatakse vastav dokument, täpsema info leiab aadressilt www.tootukassa.ee.

---------------------------------------------------

2. Tehke endale kindlasti Euroopa ravikindlustuskaart

Euroopa ravikindlustuskaardi annab haigekassa, nende kodulehel www.haigekassa.ee on kogu selle taotlemiseks vajalik info. Euroopa ravikindlustuse kaarti on vaja välismaal viibimise alguses; kui teil on seal sõlmitud ametlik tööleping, on teil olemas ka vastava riigi ravi- ja sotsiaalkindlustus. Siis kehtivad teile samad tingimused, mis sama riigi kohalikule elanikule.

Kaarditaotlemisavalduse võib saata posti teel või interneti kaudu, kaart saadetakse teile koju. Haigekassa leheküljel on olemas riikide kaupa info, milliseid teenuseid selle kaardiga saab.

Soovitav on teha ka erakind­lustus tööõnnetuse puhu­ks, seda saab Eestis vormistada mõnes rahvusvahelises kindlustusseltsis.

---------------------------------------------------

3. Eri maades esitatakse CV-le eri nõudeid

Sageli panevad inimesed CVdes vähe rõhku oma oskustele. Kirjutatakse pikalt tööandjatest, kelle juures ollakse tööl olnud, aga välismaal ei ütle need nimed üldjuhul mitte midagi. Rohkem on vaja selgitada, mida te reaalselt teha oskate.

Väga hea, kui lisate CV-le ka foto, see on tähtis just lõunapoolsetes riikides tööle kandideerides. Soome tööle kandideerides piisab ühest A4 pikkusest CVst, Saksamaal aktsepteeritakse CVd, mille pikkus on kolm A4 lehekülge. CVde näidised kõikides Euroopa Liidu keeltes leiab aadressilt www.europassikeskus.ee.

Kindlasti on oluline esile tuua oma haridust tõendav dokument. Kui Põhjamaades rõhutakse rohkem töökogemusele, siis näiteks Prantsusmaal, Šveitsis ja Itaalias vaadatakse eeskätt diplomit.

Eestis tegeleb kutsekvalifikatsioonide tunnistustega Enic-Narici keskus, sealt saab infot, millises riigis millist diplomit aktsepteeritakse.

Kindlasti peaks töölepinguga enne selle allkirjastamist põhjalikult tutvuma, vajadusel laske see tõlkida. Kui leping on sõlmitud välisriigi tööandjaga, lähtutakse ka sealse maa seadustest, nii et kui tekib probleem, on soovitav ühendust võtta selle riigi EURESe nõustajaga, kus te töötate. Nõustajate kontaktid leiate EURESe Euroopa portaalist.

---------------------------------------------------

4. Töövahendusteenused on Eestis tasuta

Neil, kes tahavad kasutada tööjõurendi- või töövahendusfirma teenust, tasub silmas pidada, et Eestis on töövahendusteenus tasuta. Paraku eksivad mitmed firmad selle seaduse vastu, ja nagu sellest veel vähe oleks – lubavad väga palju, tegelikku tööd aga ei paku. Et mitte petta saada, tuleks kahtluste korral ühendust võtta EURESe töötajatega või siis vaadata sotsiaalministeeriumi kodulehelt nimekirja firmadest, kellel on vastav litsents.

Aastast 2006 ei pea enam litsentsi taotlema, küll aga peavad kõik firmad ennast registreerima. Kas teid huvitaval firmal on töövahendus tegevusena kirjas, saab vaadata majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kodulehelt www.mkm.ee. Tööjõurendifirmade kaudu tööle suunduvate inimeste lepingud sõlmitakse nende firmadega Eestis, lähtudes Eesti seadustest. Kui tekib mõni probleem, tuleb pöörduda Eesti, mitte mõne välismaa tööinspektsiooni poole.

Vahendusfirma peab maksma ka sotsiaalkindlustusmaksu. Kas seda on tõepoolest tehtud, saate vaadata maksuameti kodulehelt. Kui firmal on võlad, tasub seda võtta ohusignaalina.