Töötaja küsib: Mul hakkas graafikujärgne puhkus juba 2 nädalat tagasi, aga ei ole siiani kätte saanud puhkuseraha. Minu küsimise peale tööandja vastas, et puhkuseraha maksab ta mulle alles järgmisel palgapäeval. Kas tööandjal on õigus mulle puhkuseraha hiljem maksta?

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Heli Ojavee: Töölepingu seadusest tulenevalt makstakse töötajale puhkusetasu hiljemalt tema eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui tööandja ja töötaja ei ole leppinud kokku teisiti.

Töölepingu seaduse § 70 lg 2 kohaselt on võimalus kokkuleppel puhkusetasu maksta välja ka hiljem. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida, et puhkusetasu makstakse välja hiljem kui eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kuid siiski mitte hiljem kui puhkuse kasutamisele järgneval palgapäeval. Soovitav on selline kokkulepe fikseerida kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Seega ei saa tööandja ühepoolselt otsustada puhkuserahade hilisema väljamaksmise osas.

Kui kokkuleppe puudumisel siiski tööandja maksab puhkuseraha hiljem, siis tekib töötajal õigus nõuda tööandjalt puhkuserahade väljamaksmisega viivitamise eest viivist arvates eelviimasest tööpäevast enne puhkuse algust, kuni päevani, millal puhkusetasu maksti. Viivise saamiseks peab töötaja tööandjale esitama vastava nõude. Juhul kui tööandja keeldub viivise väljamaksmisest, siis on töötajal õigus nõuda viivise väljamõistmist töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu. Viivisenõude esitamise tähtaeg on neli kuud.
Eestielu.ee