Töölepingu seaduse kohaselt peab tööandja koostama esimese kvartali jooksul puhkuse ajakava. Kui töötaja puhkus on märgitud puhkusegraafikusse, siis ei ole tööandjal üldreeglina õigust puhkust edasi lükata. Samuti ei luba seadus tööandjal üldjuhul katkestada töötaja puhkust, selgitab Kaubandus-Tööstuskoja poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja kt Marko Udras.

Puhkuse ajakava muutmine peab toimuma töötaja ja tööandja kokkuleppel. Samas võimaldab töölepingu seadus teatud erandlikel asjaoludel tööandjal ka ühepoolselt töötaja puhkust katkestada või edasi lükata.

"See on lubatud juhul, kui esineb ettenägematu ja ootamatu töökorralduse hädavajadus. Tegemist peab olema olukorraga, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja puhkus katkestada või edasi lükata. Näiteks võib tööandja puhkuse katkestada kahju tekkimise ärahoidmiseks," selgitab Udras koja ajakirjas Teataja.

Kui puhkus katkestati või lükati edasi, on tööandja kohustatud andma töötajale kasutamata jäänud puhkuseosa vahetult puhkuse kasutamist katkestava või edasilükkava asjaolu äralangemisel või poolte kokkuleppel muul ajal. Lisaks kohustab seadus töötajale hüvitama puhkuse katkestamisest või edasilükkamisest tingitud kulud.

"Näiteks kui töötaja on ostnud soojamaa reisi, kuid tema puhkus katkestatakse ja ta ei saa reisile minna, siis peab tööandja hüvitama töötajale ostetud reisi maksumuse," märgib Udras.