Tööintervjuu on üks väga tähtis osa kandideerimisprotsessis. Õnnestunud intervjuu võib viia konkursi võiduni ja huvitava töökohani, samal ajal kui ebapiisav ettevalmistus toob kaasa läbikukkumise.
Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna karjäärinõustaja Marja Saarma sõnul on tööintervjuust palju räägitud ja kirjutatud, kuid ühest konkreetset vastust eduka intervjuu nipiks pole olemas, sest tööandjad, ametid ja tööotsijad on kõik erinevad inimesed oma ootuste, isikuomaduste, kogemuste ja oskustega.

Töötukassa tööintervjuusid tutvustavas töötoas räägitakse lahti erinevad intervjuu vormid, milleks peaks valmis olema, mida on oluline tähele panna: alates õigeaegsest kohaleminekust, teavitamisest, kui ei saa minna, riietus, tüüpküsimused ja muud erinevad tähelepanekud. Töötoas inimesed jagavad omi kogemusi, erinevad situatsioonid räägitakse lahti läbi eluliste näidete ning tehakse harjutusi, kus saab ise küsimustele vastamist proovida, vaadatakse videoid ja analüüsitakse neid.

„Meie töötuba aitab inimestel julgust saada, paneb neid mõtlema erinevatel teemadel, analüüsima oma vastuseid. Võib-olla ka mõistma intervjuud tööandja seisukohast. Õnnestunud intervjuu algab iseendasse vaatamisest – kes ma olen, mida oskan, kuhu liikuda tahan,“ ütleb Saarma, lisades, et väga oluline on intervjuu ettevalmistus: oma kogemuste kaardistamine ja töökuulutuses tööandja poolt kirjeldatuga võrdlemine. „Tuleb läbi mõelda, miks peaks see tööandja just mind valima, mis on minu tugevused ja ka arendamist vajavad küljed. Oluline on ka enda jaoks selgeks mõelda, miks mina tahan selles ettevõttes töötada.“

Nõustamisel arutatakse ka, mis võis senistel intervjuudel valesti minna. Enamasti ütlevad inimesed lihtsalt, et nad ei osutunud valituks ning vahel leiavad, et takistuseks sai vanus või ebapiisav töökogemus. Saarma sõnul tekitab sageli intervjuudel käinud inimestes segadust küsimus: miks me peaksime teid valima, mis on teie tugevad ja nõrgad küljed? „Eesti inimene on ikkagi suhteliselt tagasihoidlik ja ütleb, et ei oska ennast kiita. Kuidas ma lähen ja räägin, et olen nii ja naasugune. Eelnev ettevalmistus aitab aga need küsimused läbi mõelda, et vastus ei kõlaks kui lööklause ja enese kiidulaul. Iga vastus tuleb osata ka ära põhjendada.“

Tööintervjuu ei peaks lõppema ukse sulgemisega seljataga. Kui soovite järgmistel kordadel edukam olla, on mõistlik analüüsida, kuidas läks: mida küsiti ja mida mina vastasin? Kas saaks järgmisel korral midagi teisiti teha? Iga intervjuu on kogemus, igast kogemusest saab õppida.

Järgmine tööintervjuud tutvustav töötuba toimub 26.11.2015 Töötukassa Lilleküla büroo õppeklassis. Töötoas osalemine on tasuta, oodatud on nii töötavad kui ka tööl mitte käivad inimesed. Loe lähemalt ja registreeri end osalejaks.