CV Online

Hollandi teadlased Monique Van Der Hulst ja Sabine Geurts on leidnud seose ületundide ja töötajate vaimse tervise vahel. Ületöötanud inimesel ei jätku piisavalt aega oma pere jaoks ja töötulemused on väsimusest tingituna soovitust halvemad. Tulemuseks on pidev stress ja motivatsiooni langus.

Mida võiks selles situatsioonis ette võtta?

Vähenda kulusid
Ära raiska nii palju raha! Piirates oma kulusid ei pea Sa enam nii palju teenima, et oma kasvavaid vajadusi rahuldada. Loogiline. Kas Sa ei tahaks elada ilma võlgadeta? Kas Sa ei tunneks ennast paremini, kui Sinu auto ja mobiiltelefon oleksid ostetud juba teenitud raha eest mitte järelmaksuga? Valem on lihtne: raiska vähem = tööta vähem.

Mõned Euroopa riigid on ületöötamise isegi keelustanud. Põhjuseks see, et ületunnid tegelikult soodustavad töötust. Mida rohkem ühed inimesed tööd teevad, seda vähem jääb seda teistele.

Kuigi see näide tundub olevat absurdne, on selles oma iva sees. Näiteks Saksamaal ja Taanis mindi ametlikult üle lühendatud töönädalale, milleks on vastavalt 35 ja 37 tundi nädalas. Inimesed töötavad nendes riikides vähem, veedavad rohkem aega oma perega ja tulemusena on nende üleriigiline stressitase märgatavalt vähenenud.

Pea tähtaegadest kinni

Paljud tegutsevad ületöötamise reþiimis seetõttu, et ei oska hinnata ülesannete täitmisele kuluvat aega. Kindlasti võib juhtuda, et töötajate ülesanded on ettevõttes lihtsalt valesti jaotatud, mistõttu ühed põevad liigset töökoormust, teised aga mängivad arvutis kaarte.

Tihtipeale aga tuleneb ületöötamine ikkagi prioriteetide seadmise oskamatusest. Kui töömaht saab täis, tuleb juhile kohe märku anda, et ülesannete lisandumine tähendaks, et osa nendest saab tehtud mitte kõige paremal viisil või ei saagi tehtud.

Kuidas ettevõte tervikuna sellest võidab? Räägi tähtaegadest ja üle jõu käivast koormusest võimalikult vara. See aitab juhtkonnal teha kulusid vähendavaid valikuid, vältides tähtaegade üllatuslikku ületamist. Tulemusena oled võimeline tähtaegadest punktuaalselt kinni pidama ja tegema oodatust isegi rohkem tööd.

Aita firmal riske vähendada
Kui kõik töötajad oleksid võimelised töötama rohkem, siis ilmselt võidaks sellest ka ettevõte tervikuna. Samas kaasnevad sellega ka teatud riskid: ületöötanud inimene teeb rohkem vigu, on stressis, demotiveeritud. Firmad, kel käigus liiga palju erinevaid projekte, kaotavad klientide silmis usalduse. Lisanduvatest ja kuhjuma kippuvatest ülesannetest tuleb lihtsalt osata õigel ajal ära öelda.

Osta aega pere jaoks

Vähem töötamise kontseptsioonil on ka puuduseid. Ületundide vältimist peetakse tihti pühendumuse puudumiseks, mis oluliselt vähendab preemia saamise võimalust. Kuid tegelikult võib pere nimel ohverdada ka preemia, uskudes, et koos veedetud aeg on kordades väärtuslikum.

Mõtle produktiivselt
Töötades vaid 40 tundi nädalas, saad tegelikult palju rohkem tehtud, kuna aju pole ületöötamisest kurnatud. Pikaajalised, kuudesse ulatuvad ületöötamise perioodid põhjustavad loomingulisuse kahanemist ja psühholoogiliste probleemide teket. Kumbki ei soodusta produktiivsust, vaid viivad läbipõlemiseni.

Lõpuks demotiveeritud ja väsimusest ebaproduktiivne töötaja kaotab ka tööandja silmis oma väärtuse ning saab kandidaadiks vallandamisele. Seega — selle asemel, et tööl elama asuda, tuleks õppida produktiivselt töötama selleks ettenähtud ajal, et vaba aega rõõmuga veeta saaks.

CV Online